Дивний заголовок для нотаток про конкурс поезій, але що поробиш, нова доба – нові явища. А якщо доба ще й поетична, то й поготів. Мій досвід участі у таких заходах в останні роки підказує, що трапитись у конкурсі може що завгодно, але передбачити можна лише одне – в лонгах, шортах, серед призерів і лауреатів ми знайдемо переважно, якщо не виключно представниць прекрасної статі. Напевне, це не добре і не погано. Це просто ознака доби. Мають бути якісь соціокультурні причини того, що поезію генерують і споживають (нехороше слово) в наш час переважно жінки, та нехай це аналізують антропологи з соціологами. Мені ж у тутешньому пулі конкурсних добірок відверто бракувало потужного чоловічого голосу, і нема в цьому ані нотки мого гендерного шовінізму, боронь боже. Просто враження, що я потрапив випадково на жіночу половину традиційного мусульманського дому. Куди тільки та поезія не заведе…

І ще одне явище, яке хочеться відзначити. Частина добірок у конкурсі явно не призначена для читання очима. Можливо, це прозвучить досить різко і категорично. Але така моя особиста думка, і, навіть якщо це думка меншості, вона заслуговує на внесення до протоколу. Це сценічна, барна, називайтеїїякхочете поезія, яка написана для читання вголос зі сцени. Взагалі інший жанр, інша структура тексту, інша механіка сприйняття. Те, що має успіх на сцені, не завжди справляє те саме враження у текстовому форматі. Те, що виграє слеми, не щоразу може скласти конкуренцію поезії, яку хочеться перечитати очима ще раз. На сцені діє купа інших факторів, серед яких текст, треба визнати, грає далеко не першу скрипку. Тут же текстові доводиться говорити самому за себе.

Не написав ні слова про конкурсні стратегії учасників, але то явно тема іншого допису, і без того виходить лонгрід. Не знаю, як вам, а мені здається, що в конкурсі все ж перемогла поезія.

Отже, до мого особистого топу, сформованого, як сказано вище, таки на жіночій половині конкурсу.

І місце

Наталія Дьомова, «Замовляння зими»

ІІ місце

Дар’я Зоріна, «Повнота мовчання»

Надія Капінос «Дагеротипи та тіні. Із неіснуючого фотоальбому»

Олеся Міфтахова «Хто тут не я»

V місце

Ольга Мацо (ОльгамацО) «Мали ми три світи»

VІ місце

Анна Кисельова «Fata morgana»

VІІ місце

Роксолана Жаркова «Не лишаєш мені човна»

VІІ місце

Гліб Кучма «Історії»

ІХ місце

Інна Гончар (Злива) «Творити простір»

Ірина Новіцька «Відкритий космос»

Тата Рівна «СоціоParty»

(Місця у топі розподілено згідно з набраними балами, друге і дев’яте місце розділили по три добірки відповідно)


Віталій Мамай,
поет, перекладач,
суддя конкурсу “Поетична доба” 2021


Facebook Comments Box

Related Posts